Maria Väli

kooliealiste noorte rühmad ja täiskasvanute ansambliõpe

Maria Väli

CV ja Biograafia

Maria Väli on jazzlaulja, muusikalooja ja arranžeerija, kes on muusikaga tegelenud kogu oma teadliku elu ning saanud juba lapsena muusikat õppida hinnatud õpetajate juures. Üks esimesi õpetajaid oli Tiit Paulus, kes tutvustas Mariale jazzmuusikat ning võttis teda kaasa erinevatele kontsertidele, kus nad esitasid koos jazzistandardeid ning ka eesti muusikat. Laulmist tudeeris Maria pikemalt Pilvi Karu käe all, kelle juhendatud vokaalansamblis sai laulja ka esimese a cappella ansamblis laulmise kogemuse. Teismelisena tegi Maria koostööd mitmete noorte muusikutega oma kodulinnast, kellega koos sai oma muusikalisi ideid katsetada ja muusikamaailma avastada.

Muusikahariduse omandamist alustas Maria Kuressaare Muusikakoolis, millele järgnesid õpingud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias jazzmuusika erialal. 2013. aastal õppis ta aasta aega Trondheimis, kus tutvus norra pianisti ja helilooja Terje Bjørklundiga, kellest sai Maria kompositsiooni õppejõud. Trondheimi-aasta lõppes Maria jaoks suurejooneliselt – Trondheimi Jazzfestivali raames esitleti Bjørklundi teost “Sacred Concert”, milles Maria astus solistina üles koos Trondheimi Sümfooniaorkestri, naiskoor Embla, dirigent Torodd Wigumi ja Norra ühe tuntuima ning mitmekülgseima trompetisti Arve Henrikseniga.

Maria tegutseb mitmetes koosseisudes ja projektides. Peamiselt näeb Mariat lavalaudadel vokaalansambliga Estonian Voices, kus Maria on esimene sopran ning kellega anti 2014. aastal välja album “Ole hea” ning 2018. aastal album “Taat läks lolliks”. Maria Väli Kvartett on olnud üks ansambleid, millega Maria on oma originaalmuusikat esitanud ja 2013. aastal välja andnud albumi “Elu on kui taevas”. Üks uuemaid ansambleid Maria jaoks on trio Kolm Kõla, kus ta musitseerib koos kromaatilise kandle mängija Laura Lindpere ning kontrabassi mängija Ara Yaralyaniga. Viimane projekt, milles Marial on olnud suur rõõm lauljana osaleda, on Pilvi Karu autoriloomingut sisaldava albumi “Padrikus” (2021) avaldamine.

A cappella muusikaga on Maria tihedalt seotud juba teismelise-east alates, lauldes mitmete vokaalansamblite ridades. Vokaalansamblis laulmine ja ansamblitele lugude arranžeerimine on Maria jaoks alati käsikäes käinud, mistõttu on ta seadeid kirjutanud nii nendele ansamblitele, kus on ise laulnud kui ka väljastpoolt tulnud tellimustöödena. Aastate jooksul kirjutatud seaded on Maria kogunud oma noodiraamatusse "Mitmed viisid mitmel häälel”, mis ilmus 2021. aastal.

Lauljana on Maria osalenud mitmetel konkurssidel, oma loominguga võistelnud vaid ühel korral, 2011. aastal Uno Naissoo nimelisel loomingukonkursil, kus tema laul "Forgotten Garden" pälvis 1. koha. Lisaks konkurssidele on Marial olnud rõõm esineda mitmetel muusikafestivalidel ja üles astuda kontserditel ka väljaspool Eestit – Lätis, Leedus, Rootsis, Norras, Soomes, Venemaal, Suurbritannias, Šveitsis, Saksamaal, USAs, Itaalias, Poolas Hiinas, ja Singapuris.