Helin-Mari Arder

soololaul

Helin-Mari Arder

CV ja Biograafia

Haridus: Helsingi Metropolia Ülikool, pop-jazz laulu õpetaja eriala; Tallinna Georg Otsa nimeline Muusikakool, pop-jazz laulu eriala; Tallinna Lastemuusikakool, viiuli eriala

Muusika on olnud minu elu loomulik osa nii kaua kui seda mäletan. Tänu vanemate seotusele muusikaga oli meie kodu alati helisid täis. Minu pilliks sai esialgu viiul, mida õppisin Tallinna Lastemuusikakoolis, käies samal ajal muusikakallakuga klassis praeguses Jakob Westholmi Gümnaasiumis. Viiulit ja kulbipilli mängisin ka Heldur Vaabeli juhendatavas rahvapilliansamblis "Kirilind", millega esinesime palju Soomes.

Muusika on üks omamoodi keel ning erinevate keelte kõla on mind alati paelunud. Nii jätkasin mõne aasta pärast õpinguid Tartu Ülikoolis, sedapuhku prantsuse keele alal. Prantsuse keele õpingud võimaldasid mul tutvuda ka mitmete teiste keeltega (itaalia, portugali, hispaania, rumeenia jne) ning kasutada nende värve hiljem muusikas. Peatselt jätkasin jälle muusikaõpinguid, astudes Georg Otsa nimelisse Muusikakooli pop-jazz laulu õppima. Hiljem jätkusid pop-jazz laulu ja muusikapedagoogika eriala õpingud uuesti Helsingis Metropolia kõrgkoolis, mille lõpetasin aastal 2009.

Alates õpingutest Otsa-koolis olen teadnud, et kõige rohkem paelub mind jazzmuusika - oma isiklikkuse ja improvisatsioonilisusega, lõpmatute tõlgendusvõimalustega. Minu jaoks on oluline olla muusikas aus ning anda muusikas peituvat sõnumit edasi võimalikult siiralt. Armastan eestikeelset muusikat kuid samuti võluvad mind portugalikeelsed bossa-novad, liikuvad sambad, svingmuusika ja shansoon. Iga keel avab meie jaoks killukese isevärvi maailma. Tänu muusikale olen saanud teha koostööd paljude heade eesti muusikutega, ent kõige rohkem esinen koos oma trioga, kus mind saadavad Teet Raik kitarril ning Ara Yaralyan kontrabassil.

Lisaks muusika arranžeerimisele kirjutan ise ka originaalmuusikat, peamiselt eesti autorite luulele (Eeva Park, Ott Arder, Leelo Tungal, Jaan Kross, Airis Erme jpt). Olen kirjutanud ka lastelaule, millest üks - Olivia Saare luuletusele kirjutatud "Naerulohkudega maailm" - kõlas minu suureks rõõmuks 2019. aasta Laulupeol mudilaskooride esituses. Lauluõpetajana olen töötanud erinevates koolides nii Eestis kui ka Soomes. Usun, et õpetades omandan ma ise vähemalt sama palju uut kui õpilased, sest muusika annab meile lõputult õppimisvõimalusi.

Kontaktid

E-mail: helinmari@meero.ee